Wiele osób poszukuje oszczędności, jakie można poczynić ogrzewając dom w sezonie zimowym. Dobrym sposobem jest wymiana pieca na bardziej energooszczędny. Podejmując tą decyzję należy także wybrać rodzaj paliwa, jakim będziemy ogrzewać dom. Jednym z bardziej opłacalnych wyborów jest ekogroszek.

Jest to rodzaj opału, który wolno się spala, jest wydajny i zdrowy dla środowiska, ponieważ nie przyczynia się do powstawania smogu i zanieczyszczenia powietrza. Aby móc używać ekogroszku należy posiadać piec dedykowany do tego rodzaju paliwa. Jak zatem wybrać piec na ekogroszek? Jakie powinien mieć on parametry, aby efektywnie spalać tego typu paliwo?

Cechy pieca na ekogroszek – jaki będzie najlepszy?

Ważną i kluczową cechą pieca na ekogroszek jest podajnik. Jest to urządzenie, do którego wsypujemy ekogroszek, a następnie paliwo ląduje w piecu. Dzięki podajnikowi nie musisz umieszczać ekogroszku bezpośrednio w piecu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców węglowych. Warto wspomnieć, że jest to rozwiązanie również korzystne dla zdrowia, ponieważ w trakcie załadunku pieca nie będziemy musieli wydychać szkodliwego pyłu.

Kolejną cechą dobrego pieca na ekogroszek, jest grubość jego ścian. Chodzi o to, aby jak najmniej ciepła wychodziło do piwnicy, lub innego pomieszczenia, w którym stoi piec. Ciepło powinno wędrować w górę, aby ogrzać cały budynek, w którym mieszkamy. Zatem piece o cienkich ścianach, będą wypuszczać ciepło na zewnątrz i wtedy znacznie mniej energii powędruje w górę instalacji. Piece tego typu są bardziej wydajne, niż stare modele tradycyjnych pieców węglowych.

Jeszcze jedna istotna cecha pieców na ekogroszek, to „czujka”, która przekaże informację do pieca o tym, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. W ten sposób unikniesz „przegrzania”, czyli niepotrzebnego spalenia paliwa, które może mieć miejsce, gdy dysponujemy piecem bez takiego czujnika. Zatem, jak widać, piece na ekogroszek to urządzenia o wysokim poziomie energooszczędności, co pozwala na znaczne oszczędności natury finansowej.

Przeczytaj też: Piec na pellet a ekogroszek