Wydatki na energię potrafią być bardzo wysokie, zwłaszcza w czasie sezonu grzewczego. Dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędności, aby zwyczajnie wydawać mniej pieniędzy na energię, którą zużywa. Jak skutecznie oszczędzać energie? Co możemy zoptymalizować w swoim domu lub mieszkaniu, aby użytkować mniej energii? Wiele oszczędności może wydawać się niepozornych, jednak są one w stanie przełożyć się na większe kwoty w skali roku. Jakie są zatem najlepsze i najbardziej sprawdzone metody na oszczędność energetyczną?

1. Ocieplenie domu

Pamiętaj, aby dobrze ocieplić swój dom. Skup się na dachu i na ścianach budynku. Jeśli któraś ze ścian regularnie przyjmuje na siebie północny wiatr, wówczas możesz osłonić ją dodatkowym murem lub ścianą roślin. W ten sposób uda Ci się uniknąć ogromnych strat energetycznych, z którymi mamy do czynienia zwłaszcza w czasie siarczystych zim.

2. Odpowiednio zabezpiecz okna

Wymień swoje okna na takie, które są trzy-warstwowe. W ten sposób oprócz zewnętrznej i wewnętrznej szyby uzyskasz szybę środkową. Dzięki temu o wiele mniej ciepła ucieknie przez szpary w Twoich oknach, dzięki czemu finalnie mniej pieniędzy przeznaczysz na ogrzanie swojego budynku mieszkalnego. Jest to sprawdzona metoda, na którą decyduje się coraz więcej mieszkańców naszego kraju.


Jaki ekogroszek najlepszy? Przeczytaj porównanie ekogroszku.


3. Urządzenia energooszczędne

Wszelkie urządzenia w Twoim domu powinny posiadać klasę A+++. Istnieje także klasa nazywana A+++ -30%. Urządzenia oznaczone w ten sposób są obecnie tymi najbardziej energooszczędnymi na rynku. Warto, aby Twoja pralka i lodówka posiadały tego typu oznaczenia. W trakcie zimy może się okazać, że wcale nie potrzebujesz lodówki, bo wystarczy Ci chłodny garaż, w którym będziesz mógł przechowywać jedzenie.

4. Panele słoneczne

Kolejny sposób na oszczędność energii to czerpanie jej ze słońca. Instalacja paneli fotowoltaicznych zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem.

5. Studnia

Czerpanie wody ze studni nie wymaga pompy wodnej, a więc jest także dużą oszczędnością energetyczną w skali miesiąca lub roku.