Z roku na rok w Polsce coraz bardziej rozwija się sektor OZE. Skrót OZE oznacza Odnawialne Źródła Energii, czyli innymi słowy chodzi tutaj o tak zwaną „zieloną energię” czy energię odnawialną. Przybywa inwestorów i projektów, gotowych rozwijać tego typu generatory energii.

Także coraz więcej firm i start-upów eksperymentuje z zieloną energią, co przekłada się na powstawanie coraz bardziej nowatorskich rozwiązań w tym obszarze. Czy inwestycje w OZE są opłacalne w naszym kraju? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, przeanalizujmy jakie rozwiązania typu OZE są obecnie dostępne w Polsce.

Panele fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem tego typu, są powszechnie już dostępne panele fotowoltaiczne. Są to panele słoneczne, które każdy może zamontować na swoim dachu, aby czerpać energię wprost ze słońca. Energia ta jest przetwarzana na prąd, który możemy wykorzystać w dowolny sposób, do zasilania naszych urządzeń domowych lub do ogrzania pomieszczeń w czasie zimy. Jest to rozwiązanie także coraz szerzej stosowane w rolnictwie, gdzie hodowcy na swoich pastwiskach instalują farmy słoneczne, aby podwójnie zarobić na posiadanym terenie.

Tak zwane elektrownie wiatrowe, czyli wiatraki jakie możemy zobaczyć przemierzając polskie autostrady również są coraz bardziej powszechne w naszym kraju. Nadal nie posiadamy ich tak wiele, jak Niemcy czy inne kraje Europy zachodniej. Istnieje możliwość zainstalowania swojego prywatnego wiatraka na polu, które do nas należy. W ten sposób można stać się prosumentem, który będzie mógł sprzedawać wyprodukowaną energię słoneczną do elektrowni lub pobliskich miejscowości.

Inne rozwiązania typu OZE

Jednym z mniej znanych rozwiązań typu OZE jest spalanie biomasy. W tym systemie generujemy odpowiednią ilość biomasy, czyli tak zwanego kompostu i poźniej przetwarzamy go na ciepło, które może posłużyć do ogrzania pobliskiego budynku. Jest to rozwiązanie często stosowane w przydomowych gospodarstwach rolnych i domach wolnostojących.