Coraz większa liczba Polaków decyduje się na postawienie instalacji fotowoltaicznej. Dzieje się tak, dlatego że jest to bardzo opłacalne rozwiązanie energetyczne, które umożliwia wygenerowanie ogromnych oszczędności. Za pomocą paneli fotowoltaicznych możemy zmniejszyć wydatki, jakie regularnie przeznaczamy na prąd i ogrzewanie.

Oprócz tego możemy spodziewać się dużych dofinansowań na instalację paneli fotowoltaicznych ze strony Unii Europejskiej czy innych programów rządowych. Banki również chętnie udzielają kredytów na tego typu inwestycje. Po przeliczeniu często okazuje się, że nawet z ratą kredytu zapłacimy mniej za ogrzewanie, niż w przypadku rozwiązań węglowych. Jak zatem ulokować panele fotowoltaiczne, aby działały one jak najefektywniej i przyniosły możliwie największe możliwe oszczędności do naszej kieszeni?

Gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Oczywiście najlepszym miejscem jest tak zwany „stok południowy”. Zatem dobrze, aby jedna strona Twojego skośnego dachu była położona w kierunku południowym. Nie opłaca się montować paneli fotowoltaicznych po stronie północnej. Upewnij się także, czy nic nie osłania Twojego dachu, jak przykładowo drzewa, które latem mogą kłaść duży cień na dach (o wiele dłuższy, niż ma to miejsce zimą, gdy słońce jest niżej położone na nieboskłonie). Oczywiście dach nie jest jedynym możliwym miejscem, w którym mogą stanąć panele fotowoltaiczne.

Coraz więcej hodowców decyduje się na postawienie farm fotowoltaicznych na pastwiskach. Wówczas pod panelami fotowoltaicznymi mogą być wypasane mniejsze zwierzęta hodowlane, takie jak owce i kozy. Owce są tutaj idealnym wyborem, ze względu na ich rozmiar i usposobienie (kozy mogą próbować wskakiwać na panele, co nie jest bezpieczne ani dla zwierząt, ani dla paneli). Coraz więcej hodowców z całego świata zakłada tego typu farmy. Owce dodatkowo oczyszczą okolice paneli z wszelkiego rodzaju wrastających i pnących się w górę chwastów. Połączenie owiec z panelami słonecznymi może przełożyć się nie tylko na oszczędności, ale też na duże zyski.